NDA 2019/2020 Admission List For 71st Regular Course is out

This is to inform you that NDA 2019/2020 Admission List for 71st Regular Course Online is out.

The Nigerian Defence Academy (NDA) Kaduna, is the first of two Military universities in Nigeria. Nigerian Army University established in 2018 in Biu, Borno State …

Location‎: ‎Afaka, ‎Kaduna, Nigeria
Doctoral students‎: ‎Ph.D
Established‎: ‎1964
Students‎: ‎~3,500

The candidates whose names appear below were successful at the Armed Forces Selection Board Interview held from 24 June – 10 August 2019. The candidates have been offered admission into the Nigerian Defence Academy (NDA) for the 71st Regular Course.

They are to report for training at the NDA RIBADU Campus on Sunday 1 September 2019. Any candidate that does not report by Tuesday 3 September 2019 would forfeit his or her place to the candidate in the Reserve list.

Check NDA Admission List 2019 for 71st Regular Course Online

Check NDA Admission List 2019 – The management of Nigerian Defence Academy wishes to inform the general public that the admission list for 71st regular course is out and available online. Admitted candidates are to report for training on Sunday, 1st September, 2019. 

NDA 2019/2020 Admission List For 71st

List of Candidate that have been Offered  An Admission In Each State

ABIA STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 AB 60 Christian Chidiebube Victory  M  NN Bio Sc Selected
2 AB 01 Daniel Chinedu Promise    M NN Chem Selected
3 AB 64 Igwe Joel Chukwubuikem   M NAF Acct Selected
4 AB 45 NDUOKORE NNAMDI PETER   M NA Econs Selected
5 AB 53 EKEKE SAMUEL   M NA LSCM Selected
6 AB 35 Onyekwere Goodluck Chinedu   M NA HWS Selected
7 AB 62 David John Chukwuemeka   M NA Psy Selected
8 AB 65 Nze Freeman Bishop   M NA Bio Sc Selected
9 AB 13 OGBONNAYA DARLINGTON CHIJINDU   M NAF LSCM Selected
10 AB 84 SUNDAY NWANDU PRINCEWILL   M NA PSDS Selected
11 AB 77 ANYIM FORTUNATE DAVID   M NA Acct Selected
12 AB 11 Ibe Isaiah Samuel   M NAF PSDS Selected
13 AB 15 Uchendu Caleb Chinedu   M NAF Geo Selected
14 AB 52 CHRIS KATE CHINWENDU   F NA Geo Selected
15 AB 79 Ngwankwe Obiageri   F NN PSDS Selected
16 AB 58 UCHECHI KOSISOCHUKWU OGBONNA   M NA ICS Reserve
17 AB 08 EKEKE DAVID CHUKWUEBUKA   M NA EEE Reserve
18 AB 18 Onyemaechi Uchechukwu GODSWILL   M NAF Comp Sc Reserve

ADAMAWA STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 AD 83 FELIX SAVIOUR BUTI F NAF Chem Selected
2 AD 53 SALEH ABDULSAMAD ZIRA M NN Bio Sc Selected
3 AD 45 Julius Victor Slemo M NAF HWS Selected

4 AD 61 Zirkushu Miracle Nunaya M NA ICS Selected
5 AD 66 ABRAHAM PRECIOUS HYELDA M NA Bio Sc Selected
6 AD 68 Shettima Kamar David M NAF ME Selected
7 AD 21 UMAR BILAL TANKO M NN Maths Selected
8 AD 78 AKACHA AARON M NAF Acct Selected
9 AD 28 Abdulkarim Abduljalal Kallamu M NA Econs Selected
10 AD 50 AHMAD MOHAMMED SALIHIJO M NA PSDS Selected
11 AD 84 SAIDU ZUBAIRU RAJI M NA HWS Selected
12 AD 24 HAMMA ABDULLAHI ADAMA M NA Bio Sc Selected
13 AD 02 ILIYA JETHRO M NA PSDS Selected
14 AD 20 Usman Ridwan M NN Phys Selected
15 AD 06 Fidelis Noah Ijai M NN Comp Sc Selected
16 AD 82 MICHAEL TIZHE KWAJI M NN LSCM Reserve
17 AD 33 David Parisa Tizhe M NA Geo Reserve
18 AD 09 Luwa Vanye Simon M NA Phys Reserve

AKWA IBOM STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 AK 37 AKPAN NDIANA-ABASI M NAF ME Selected
2 AK 73 WILLIE ISAIAH UBONG M NN BIO SC Selected
3 AK 07 UDO-OKON EDIDION-JETTA EMMANUEL M NN PSDS Selected
4 AK 18 SMART ETIMBUK ESSIEN M NAF Econs Selected
5 AK 77 AKPAN CHRISTIANA IDOREYEN F NN Chem Selected
6 AK 71 NYOYOKO USENENO ANTHONY M NA Physics Selected
7 AK 81 ODOKWO BLESSED AUGUSTINE M NA COMP SCSelected
8 AK 85 BASSEY ETIM JOY F NA BIO SC Selected
9 AK 15 BASSEY PRINCEWILL UMEMEDIMOHM NA Acct Selected

2

10 AK 79 SAMUEL EMMANUEL JOSHUA M NA BIO SC Selected
11 AK 02 UDO BENEDICT IFIOK M NA Acct Selected
12 AK 50 WILLIAMS NSIKAN WILLIAM M NA EEE Selected
13 AK 46 EKPO SHINE ASUQUO M NA EEE Selected
14 AK 35 DANIEL EMMANUEL EKOM M NAF ME Selected
15 AK 05 UDOSEN NSIKAN PRINCE M NAF Acct Selected
16 AK 55 SUNDAY ANIEKPENO IGANTIUS M NA EEE Reserve
17 AK 65 TIM KINGSLEY KINGSLEY M NA BIO SC Reserve
18 AK 60 NESTOR MICHAEL GABRIEL M NN LSCM Reserve

ANAMBRA STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 AN 67 UGHASORO JOSEPH OKECHUKWU M NN BIO SC Selected
2 AN 63 OKOYE CHINONSO STEPHEN M NN Chem Selected
3 AN 61 EGWUONWU AUGUSTINE CHIBUKE M NN BIO SC Selected
4 AN 34 OKONKWO CHIGOZIE BERTIN M NA Econs Selected
5 AN 05 OKOYE OLISAELOKA AUGUSTINEM NAF PSDS Selected
6 AN 49 CHIKEZIE CHARLES IZUCHUKWU M NA ME Selected
7 AN 20 UKADIKE HARMONY OGBOOGU M NA Econs Selected
8 AN 46 EZEANI WILLIAMS M NAF CE Selected
9 AN 19 EZEMBAH KINGSLEY M NA PSDS Selected
10 AN 25 DURU EMMANUEL M NA HWS Selected
11 AN 13 NWOSA VICTOR M NA Econs Selected
12 AN 48 IBEOKOYE ANTHONY M NAF ME Selected
13 AN 24 AKAH IFEANYI M NA PSDS Selected
14 AN 56 ODUKWE CHINECHEREM M NA ICS Selected
15 AN 66 NWOZOR SONTOCHUKWU M NAF COMP SCSelected
16 AN 65 DAVID ARINZE M NA COMP SCReserve
17 AN 03 OKWUDILI ONYINYE F NAF PSDS Reserve
18 AN 22 UZODINMA UGOCHUKWU M NN Econs Reserve

BAUCHI STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 BA 22 Bello Musa M NN Geo Selected
2 BA 15 UMAR MUHAMMAD ALAMIN M NN Comp Sc Selected
3 BA 42 Juji Usman M NA Comp Sc Selected
4 BA 20 USMAN HASSAN M NN BIO SC Selected
5 BA 58 HUSSAINI ABUBAKAR ALIYU M NA Chem Selected
6 BA 55 Amos Obadiah M NA Maths Selected
7 BA 10 MOHAMMED USMAN TORO M NAF Econs Selected
8 BA 05 WILLIAMS KEFAS SHAGAMBA M NA PSDS Selected
9 BA 52 Abdullahi Muhammed Garba M NAF Comp Sc Selected
10 BA 34 ABDUL-KAREEMUZAIR M NA Bio Sc Selected
11 BA 25 AUWAL MUHAMMAD SANI M NAF ICS Selected
12 BA 57 ALMUSTAPHA MUNTASIR SULAIMAN M NA PSDS Selected
13 BA 83 MUHAMMAD AMINU M NA Chem Selected
14 BA 81 Bashir Abdulrauf M NAF Acct Selected
15 BA 39 SALEH ABDULLAHI ABDULLAHI M NA LSCM Selected
16 BA 48 Yakubu Elizabeth Solomon F NA PSDS Reserve
17 BA 01 Abdullahi Adam Adam M NN ICS Reserve
18 BA 21 Dauda Ahmad Adam M NAF Comp Sc Reserve

BAYELSA STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 BY 13 AGBEREKEME PERE M NN PSDS Selected
2 BY 18 IGBORI FAVOUR M NN Geo Selected
3 BY 31 EDUM ABIGAIL F NN PsychologySelected
4 BY 63 OMUN GIFT M NA Comp Sci Selected
5 BY 29 ZIMUGHAN EFE M NA Geo Selected
6 BY 84 FRED ABRAHAM M NA Physics Selected
7 BY 58 EBIAGBE SEIYEFA M NAF Comp Sci Selected
8 BY 11 JOHN NICHOLAS M NAF PSDS Selected

9 BY 85 TOMBIRI MATTHEW M NAF Physics Selected
10 BY 72 IKIOFIE KEN-DANIEL M NA Chem Selected
11 BY 79 KAIZER SAMUEL M NAF Chem Selected
12 BY 53 AKONO APAEBINYO M NA Maths Selected
13 BY 74 JACOB BARIFAGHA M NA Maths Selected
14 BY 37 OGBISE DINIPRE M NA PSDS Selected
15 BY 19 AMBAKEDEREMOTAMARAKURO M NA Acct Selected
16 BY 08 MICHAEL ENIEKEZIMENE M NA Geo Reserve
17 BY 36 AGULATA MEMEKIZIBE M NA PSDS Reserve
18 BY 27 EKPERI BENJAMIN M NAF PSDS Reserve

BENUE STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 BN 58 Agbo Samuel Inalegwu M NAF ME Selected
2 BN 31 KING BOBBY ABBAH M NN EEE Selected
3 BN 54 ODEH ISAAC AGABA M NAF ME Selected
4 BN 41 Namgwa Msoo Michelle F NN ICS Selected
5 BN 62 Ayila Mike Terfa M NA Chem Selected
6 BN 59 Apochi Joseph Raphael M NA CE Selected
7 BN 06 Terngu Zuanen Levi M NA ME Selected
8 BN 24 ATTAH OTSITSI ESTHER F NA ME Selected
9 BN 85 Offikwu John Paul M NN CE Selected
10 BN 72 AZEMBEH SESUGHTER M NA Geo Selected
11 BN 08 MICHAEL JOYCE FELICITY F NAF Bio Sc Selected
12 BN 11 ONOJA MATHIAS ONDUGBE M NA Bio Sc Selected
13 BN 47 Ochigbano Daniel Alechenu M NA Bio Sc Selected
14 BN 77 Naan Kelvin Suuter M NAF ICS Selected
15 BN 21 ALIGBA JOSEPHINE IVEREN F NA Psyco Selected
16 BN 37 Ochechi Ogba Joseph M NN Psyco Reserve
17 BN 65 ADOLI EBENEZER ADOLI M NA Psyco Reserve
18 BN 48 ADINGI JOEL FAVOUR M NA Econs Reserve

BORNO STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 BO 06 BELLO MUHAMMED M NA GEO Selected
2 BO 64 MUHAMMAD ABDURRAHMAN M NN BIO SC Selected
3 BO 54 KOLOBE ABDURRAHMAN M NAF ICS Selected
4 BO 16 SULEIMAN ISA M NA PSDS Selected
5 BO 18 GUJO EMMANUEL M NA PSDS Selected
6 BO 22 IBRAHIM AHMED M NAF Acct Selected
7 BO 01 KOLLO UMAR M NA PSDS Selected
8 BO 20 BULAMA AHMED M NN Geo Selected
9 BO 28 MUHAMMAD ABDULWAHAB M NAF Geo Selected
10 BO 80 BALARABE AHMAD M NAF COMP SCSelected
11 BO 27 BULUS BENJAMIN M NA Psy Selected
12 BO 68 MUSA MOHAMMED M NN BIO SC Selected
13 BO 83 YOHANNA DANIEL M NA COMP SCSelected
14 BO 05 EZEKIEL JUCKSY F NA HWS Selected
15 BO 67 ADAMU MUHAMMAD M NN COMP SCSelected
16 BO 73 PAUL SAMUEL M NN COMP SCReserve
17 BO 13 BELLO UMAR M NA HWS Reserve
18 BO 77 UMARU JOSHUA M NA BIO SC Reserve

CROSS RIVER STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 CR 47 Otogo Godspower Egbung M NA PSDS Selected
2 CR 14 IGALI MICHAEL IGALI M NN ICS Selected
3 CR 06 ETTA GOODNESS OSOWOKIE F NN Bio Sc Selected
4 CR 46 LUCKY MICHAEL M NA Bio Sc Selected
5 CR 09 OKIM TRIUMPH GLADNESS M NAF EEE Selected
6 CR 11 EDET MOSES PATRICK M NA PSDS Selected
7 CR 32 ARAGA DIVINE NSEATUNNA M NN HWS Selected

3

8 CR 45 Uteteng Michealpeter Abugieye M NA Comp Sc Selected
9 CR 07 BASSEY EFFIOM ANTHONY M NAF Geog Selected
10 CR 72 EDE HENRY OGBAJI M NAF ME Selected
11 CR 21 Abang Favour Andrew M NA PSDS Selected
12 CR 84 Okachi Emmanuel Okachi M NA Geo Selected
13 CR 17 Amantem Prisca Akonbassey F NA Bio Sc Selected
14 CR 82 ABUO STEPHEN IKORISHO M NAF Acct Selected
15 CR 22 OTU SUCCESS EDEM M NN Geo Selected
16 CR 66 Ibiang Thompson Eteng M NA PSDS Reserve
17 CR 37 Etta James Michael M NAF Comp Sc Reserve
18 CR 74 OTONKO HENRY ABUO M NN Phy Reserve

DELTA STATE 
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 DT 76 GUGBE BLESSING ELOHOR F NA Econs Selected
2 DT 71 ODAGWE JONATHAN M NN Bio Sc Selected
3 DT 84 OMARAYEN OGHENEKOHWO PRECIOUS M NA EEE Selected
4 DT 82 IKECHUKWU FAVOUR CHUKWUEMEKAM NA ME Selected
5 DT 55 GOODLUCK BENJAMIN OKEOGHENEM NAF Bio Sc Selected
6 DT 42 NWOKOLO ONYEKA FAVOUR M NA PSDS Selected
7 DT 46 OWEM MOSES TEMITOPE M NA EEE Selected
8 DT 75 OSIHRO PRECIOUS OREZIMENA F NN PSDS Selected
9 DT 41 OBIKOKO DANIEL CHUKWUYEM M NA Bio Sc Selected
10 DT 09 Emedo Ikechukwu Stephen M NN ICS Selected
11 DT 24 OLOKOR OGHALE M NAF PSDS Selected
12 DT 27 Obi Nonso M NN LSCM Selected
13 DT 21 Anazia Gerrard Sochukwuma M NAF PSDS Selected
14 DT 56 GURUBE NAOMI OGHENERUEMU F NA HWS Selected
15 DT 02 Udogu Godswill Okikidayo M NAF Econs Selected
16 DT 63 Dickson Louis M NA Bio Sc Reserve
17 DT 68 GODSPOWER AMIDE OYINDOUBRA M NAF PSDS Reserve
18 DT 59 Akpede Isaac M NN PSDS Reserve

EBONYI STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 EB 44 EZEH TITUS TOBECHUKWU M NA Bio Sc Selected
2 EB 22 MUSA AMADI ALI M NAF Econs Selected
3 EB 80 Alo Simeon Ogbonna M NAF CE Selected
4 EB 15 IKEGWU GOODLUCK UCHECHUKWUM NA CHem Selected
5 EB 40 NWOROKE JOSHUA CHUKWUEMEKAM NAF Econs Selected
6 EB 39 IGWE OGBONNA KINSLEY M NA Econs Selected
7 EB 57 OCHUBA BRIGHT EMEKA M NN LSCM Selected
8 EB 04 UGWUOKE EMMANUEL UCHENNA M NN ICS Selected
9 EB 01 OMIKO PROMISE OGBONNA M NA ME Selected
10 EB 77 ONYEMA NWEZE CYRIL M NA Geo Selected
11 EB 68 NWOPHOKE MICHEAL JOHN M NA PSDS Selected
12 EB 25 OKORO-ONU FAVOUR NKIRUKA F NN Chem Selected
13 EB 48 BONIFACE CHIAMAKA UMAHI F NA Bio Sc Selected
14 EB 09 Egbe Vivian Nkiruka F NA Psyco Selected
15 EB 17 Ali Amadi F NAF Geo Selected
16 EB 20 IGBOKE VICTOR CHIEGUZOM M NN Bio Sc Reserve
17 EB 43 ANIEDE KELVIN CHUKWUDI F NA PSDS Reserve
18 EB 82 OGBONNAYA EMMANUEL NNANNA M NA Comp Sci Reserve

EDO STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 ED 42 KADIRI JOSHUA M NN CE Selected
2 ED 45 USUNOBUN JOSHUA M NAF CE Selected
3 ED 18 USMAN ABDULRAHMAN M NAF PSDS Selected
4 ED 83 IREGBEYEN PEDRO M NN BIO SC Selected
5 ED 82 IMHANA OSHIOKE M NA BIO SC Selected
6 ED 23 DANIA GABRIEL M NA PSDS Selected

7 ED 31 JOSEPH MOSES M NN PSDS Selected
8 ED 80 APAKHUMHE SADIQ M NA COMP SCSelected
9 ED 32 EDOH ISAAC M NAF HWS Selected
10 ED 63 MUHAMMED ABDUL-WAJEED M NN BIO SC Selected
11 ED 53 IGONOR FIDELIX M NAF ICS Selected
12 ED 46 ABDULRAZAQ FAWWAZ M NA CE Selected
13 ED 64 OAMEN EHIMEN M NA COMP SCSelected
14 ED 62 NUHU ABDULMALIK M NA Physics Selected
15 ED 36 EHIZOJIE FAMOUS M NA Geo Selected
16 ED 73 AKHIMIEN DANIEL M NAF BIO SC Reserve
17 ED 37 IYAMU OSAHERUMWEN M NA Econs Reserve
18 ED 07 ORIRI ISRAEL M NA PSDS Reserve

EKITI STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 EK 55 Agbaje Tunde Faith M NN Comp Sc Selected
2 EK 34 AYILOLA GIDEON OLUWASEUN F NN ME Selected
3 EK 35 Olanrewaju Abiodun James M NAF ICS Selected
4 EK 31 Olorunsola Joshua Ayomide M NAF ME Selected
5 EK 75 BABATUNDE JAMES GODSON M NN Bio Sc Selected
6 EK 18 AKINOLA EMMANUEL TEMITOPE M NA PSDS Selected
7 EK 80 Jegede Daniel Kolawole M NAF Chem Selected
8 EK 63 Oluwatosin Sojisola John M NN PSDS Selected
9 EK 86 Ibitoye Michael Oluwadamilola M NA EEE Selected
10 EK 26 AGBOOLA OLUWATOBI JOSEPH M NA Bio Sc Selected
11 EK 73 Ogundele Iyinoluwa Judah M NA Acct Selected
12 EK 29 FAMOYE IYANU JOHN M NA Bio Sc Selected
13 EK 02 Jones oluwatimileyin lemuel M NA Geog Selected
14 EK 01 AYILOLA NAOMI OMOBOLANLE F NAF Psyco Selected
15 EK 49 ADANLAWO GBENGA TEMIDAYO M NA ME Selected
16 EK 48 Adesola Temitope Oluwatobi M NA PSDS Reserve
17 EK 65 BAKARE SAMUEL ADEJUWON M NA Acct Reserve
18 EK 45 ADEWALE PRECIOUS PROMISE F NA PSDS Reserve

ENUGU STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 EN 09 ONYIA FIDEL M NN French Selected
2 EN 05 CHUKWU PROMISE M NA PSDS Selected
3 EN 45 UZOR MOSES M NN ME Selected
4 EN 70 EZUGWU STANLEY M NA Chemistry Selected
5 EN 28 EZE DANIEL M NAF AccountingSelected
6 EN 44 DANIEL CHUKWUKA M NA CE Selected
7 EN 21 UGWU MYGREEN M NA PSDS Selected
8 EN 52 ANI PRAISE M NAF ICS Selected
9 EN 08 OKORO CORNELIUS M NAF PSDS Selected
10 EN 24 MBA MIRACLE M NN HWS Selected
11 EN 43 SHUAIB HAMZA M NA CE Selected
12 EN 15 OJOBASI PHILEMON M NA GeographySelected
13 EN 83 OGBONNAEZE CHIWETERE F NAF BIO SC Selected
14 EN 72 AMADI UZOCHUKWU M NA BIO SC Selected
15 EN 59 EZEMA CHRISTIAN M NA BIO SC Selected
16 EN 12 OKAFOR SAMUEL M NA PSDS Reserve
17 EN 60 NNAMANI FRIDAY M NAF COMP SCReserve
18 EN 53 ANIH KOSARACHI M NN ICS Reserve

FCT NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 FCT 27 ABDULLAHI ADAMU M NAF PSDS Selected
2 FCT 05 ADAMU ZAYYAN M NN PSDS Selected
3 FCT 60 HAMIDU IBRAHIM M NN COMP SCSelected
4 FCT 53 MAMUDA ABUBAKAR M NAF BIO SC Selected
5 FCT 20 AKPA DANIEL M NA PsychologySelected

4

6 FCT 17 ABUBAKAR IBRAHIM M NA HWS Selected
7 FCT 29 MUSTAPHA YAKUBU M NN Econs Selected
8 FCT 03 UMAR BASHIR M NAF PsychologySelected
9 FCT 59 EMMANUEL ANTHONY M NA COMP SCSelected
10 FCT 13 SULEIMAN KABIRU M NA PSDS Selected
11 FCT 07 PETER NEHEMIAH M NAF Geo Reserve
12 FCT 01 ABDULRAHMANABDULLAHI M NA Geo Reserve

GOMBE STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 GB 07 ISTIFANUS IBRAHIM M NN Geo Selected
2 GB 33 SULEIMAN KAWUWA M NAF Psy Selected
3 GB 21 EZRA ENOCH M NA PSDS Selected
4 GB 35 GARBA MUSA M NAF Geo Selected
5 GB 25 SAIDU HARUNA M NAF PSDS Selected
6 GB 80 TIJJANI YUSUF M NAF COMP SCSelected
7 GB 81 PILAU NERRY M NA COMP SCSelected
8 GB 10 MOHAMMED ABDULMALIK M NN PSDS Selected
9 GB 32 MUSA ABDULMALIK M NN Psy Selected
10 GB 44 HASSAN ANAS M NA CE Selected
11 GB 04 IDRIS MAIALI M NN Geo Selected
12 GB 67 BENJAMIN BEKER M NA LSCM Selected
13 GB 64 AHMED UKASHAT M NA COMP SCSelected
14 GB 01 ISHAKU BAMAIYI M NA Econs Selected
15 GB 79 AMINU ABUBAKAR M NA ICS Selected
16 GB 24 GIMBA PAUL M NA Geo Reserve
17 GB 76 GARBA GIDEON M NA Physics Reserve
18 GB 60 MAISAJE SUNDAY M NN COMP SC Reserve

IMO STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 IM 69 IWUALA CHIBUIKE DAVID M NN Maths Selected
2 IM 37 ENOCH KINGSTINE OKECHUKWUM NAF Comp Sci Selected
3 IM 72 NICHOLAS SHALOM CHUKWUEMEKAM NAF Bio Sc Selected
4 IM 80 IWUOHA EKENE HENRY M NN PSDS Selected
5 IM 11 Chukwunezim Ezra Nzechukwuson M NAF Bio Sc Selected
6 IM 21 uchenna FAVOUR EBUBECHUKWUM NA Geo Selected
7 IM 47 UGWUEZUMBAKINGSLEY UCHENNA M NAF Phy Selected
8 IM 49 UZOIGWE PAUL CHUKWUDI M NA Bio Sc Selected
9 IM 40 EGEMOLUOHAMOSES M NN PSDS Selected
10 IM 83 Alozie Izuchukwu Promise M NA PSDS Selected
11 IM 76 UKACHU CHINEDU VALENTINE M NA CE Selected
12 IM 68 Patrick John Chekubechukwu M NA Econs Selected
13 IM 71 Iwuji Daniel Ikechukwu M NAF ME Selected
14 IM 60 NWOSU KING CHUKWUKA M NA Acct Selected
15 IM 10 ANTHONY JANE AMAKA F NA HWS Selected
16 IM 19 NJOKU JUDE UDOCHUKWU M NA Psyco Reserve
17 IM 36 Nnakaihe Jesse Kelechi M NN Maths Reserve
18 IM 02 UZOMA CHIDERA DAVID M NA HWS Reserve

JIGAWA STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 JG 32 SAIDU ISMAIL M NAF Geo Selected
2 JG 28 GARBA JIBRIL M NA Arabic Selected
3 JG 46 YAKUBU LUKMAN M NN PSDS Selected
4 JG 16 SANI UZAIRU M NN PSDS Selected
5 JG 69 USMAN ABDULRAHAMAN M NAF BIO SC Selected
6 JG 70 AHMED MUHAMMAD M NAF COMP SCSelected
7 JG 33 IMAM SALISU M NN PSDS Selected
8 JG 82 JAHUN UMAR M NAF COMP SCSelected
9 JG 35 NASORO NASIR M NA Geo Selected
10 JG 63 ABDULRAHMANSABO M NA Maths Selected

11 JG 55 SALISU MUHAMMAD M NA ICS Selected
12 JG 47 UMAR HARUNA M NA Econs Selected
13 JG 26 USMAN SALIM M NAF HWS Selected
14 JG 31 MAJIYA ILIYASU M NA PsychologySelected
15 JG 60 ZAKARI UMAR M NA Phy Selected
16 JG 83 GIDADO USMAN M NA Chem Reserve
17 JG 20 MUHAMMAD ABDULLAHI M NAF HWS Reserve
18 JG 85 LAWAL MUBARAK M NN COMP SC Reserve

KADUNA STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 KD 77 SALIHU ABDULLAHI ZAKARI M NAF EEE Selected
2 KD 35 HABILA YOSHO JONAH M NN Bio Sc Selected
3 KD 74 LINUS PAUL SAMBAH M NA ICS Selected
4 KD 03 SAMBO ABUBAKAR SADIQ M NN PSDS Selected
5 KD 18 Linus Ziyet Lois F NA PSDS Selected
6 KD 45 Usman Salim M NAF Econs Selected
7 KD 85 AMINU BELLO M NA Econs Selected
8 KD 69 ABUBAKAR MUJAHID M NA Chem Selected
9 KD 25 ABUBAKAR MUHAMMAD NAZIF M NAF Bio Sc Selected
10 KD 39 LUKMAN ALIYU ABDULWAHAB M NA HWS Selected
11 KD 06 ABDULLAHI HARUNA M NN Comp Sc Selected
12 KD 01 IBRAHIM SALIS IDRIS M NAF Geo Selected
13 KD 14 ADAMU IBRAHIM YUSUF M NN Geo Selected
14 KD 66 Abubakar Ahmed M NA Comp Sc Selected
15 KD 41 JOHN WINNER HYEHYAK M NA HWS Selected
16 KD 09 Muhammad Muhammad Bari M NA PSDS Reserve
17 KD 31 TURAKI TATU KALIK M NAF CE Reserve
18 KD 60 Ishaya Silas Usman M NA Geo Reserve

KANO STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 KN 75 BASHIR IDRIS M NN Maths Selected
2 KN 54 YUSUF KHALIFA MAGAJi M NAF ICS Selected
3 KN 53 KABIR JAFAR M NN ICS Selected
4 KN 57 NAMADI IBRAHIM M NA ICS Selected
5 KN 70 YUSUF SALEEM M NAF BIO SC Selected
6 KN 38 AUWAL TAHIR M NAF ME Selected
7 KN 12 MUHAMMED- BADAMASI JIBRIL M NAF PSDS Selected
8 KN 71 EL-YAKUB IBRAHIM M NA COMP SCSelected
9 KN 33 MUSA MUSA M NN Econs Selected
10 KN 78 AHMAD SALIHI M NA COMP SCSelected
11 KN 69 GHALI ISHAQ M NA BIO SC Selected
12 KN 17 ABUBAKAR ABDULSAMAD M NA HWS Selected
13 KN 55 ABUBAKAR ALIYU M NA ICS Selected
14 KN 08 UMAR HABIB M NA Econs Selected
15 KN 77 IMAM MUKHTAR M NA COMP SCSelected
16 KN 32 AHMAD KABIRU M NN Econs Reserve
17 KN 68 ABDULLAHI AL-AMIN M NA BIO SC Reserve
18 KN 22 YADUDU BILAL M NA HWS Reserve

KATSINA STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 KT 35 DIKKO UMAR M NAF PSDS Selected
2 KT 37 HARUNA AHMAD M NN PSDS Selected
3 KT 66 UMAR UBAIDULLAH M NAF BIO SC Selected
4 KT 69 ABDULLAHI HAMZA M NN BIO SC Selected
5 KT 27 ABDULLAHI YUSUF M NAF HWS Selected
6 KT 23 ABUBAKAR ABUBAKAR M NA AccT Selected
7 KT 39 MAHMUD MUAZ M NN Econs Selected
8 KT 41 ABUBAKAR BISHIR M NA PSDS Selected
9 KT 05 USMAN MUBARAK M NA HWS Selected

5

10 KT 33 SOLI AHMAD M NAF Geo Selected
11 KT 18 IBRAHIM MUHAMMAD M NA Econs Selected
12 KT 11 AMINU IMRANA M NA AccT Selected
13 KT 83 MUHAMMED AWESU M NA COMP SCSelected
14 KT 43 AHMED NAFIU M NA Econs Selected
15 KT 52 MUHAMMAD SALISU M NA ICS Selected
16 KT 22 ALIYU ZAYYAD M NAF PSDS Reserve
17 KT 16 SANI AMINU M NN PSDS Reserve
18 KT 24 ABDULKAREEMMUHAMMAD M NA PSDS Reserve

KEBBI STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 KB 02 Bello Abubakar Mohammed M NAF Phys Selected
2 KB 21 ABDULLAHI MUKTAR RUKUNA M NA Maths Selected
3 KB 65 ABDULSALAM ABDULRAHMAN ABDULLAHI M NAF Bio Sc Selected
4 KB 15 ALIYU ISHAKU WADE M NA Bio Sc Selected
5 KB 37 GARBA MOHAMMED M NAF PSDS Selected
6 KB 71 SHETTIMA SALIM IBRAHIM M NAF Geo Selected
7 KB 56 NASIRU ABDULLAHI M NN Bio Sc Selected
8 KB 62 Yunana Samson M NA Psyco Selected
9 KB 29 Sani Muhammad M NN PSDS Selected
10 KB 25 SULE SARAH F NN Comp Sc Selected
11 KB 36 UMAR ABUBAKAR M NA Geo Selected
12 KB 64 Kaoje Abubakar Sadiq M NA Comp Sc Selected
13 KB 47 ABDULLAHI UMAR NGASKIE M NA Econs Selected
14 KB 69 ISMAIL KHALIFA ABUBAKAR M NA Geo Selected
15 KB 03 MAINASARA FAISAL ILLO M NA EEE Selected
16 KB 41 SANI BASHIR MUHAMMAD M NA Phys Reserve
17 KB 18 Anas Musa Kamba M NAF EEE Reserve
18 KB 08 USAMATU MUSA BUHARI M NN PSDS Reserve

KOGI STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 KG 19 YUSUF ABBAS M NN Geo Selected
2 KG 44 IDRIS KHADIJAH F NN CE Selected
3 KG 77 SALIU ABDULRAHMAN M NAF COMP SCSelected
4 KG 13 YUSUF ABDULHAFIZ M NA Econs Selected
5 KG 70 OLOWONIGBA GLORY OF GOD M NA COMP SCSelected
6 KG 78 DAMILOLA EKUNDAYO M NN BIO SC Selected
7 KG 74 OMACHOKO WILLIAMS M NA BIO SC Selected
8 KG 04 MUHAMMED ABUBAKAR M NA PSDS Selected
9 KG 73 DAVID ISAAC M NAF Phys Selected
10 KG 66 SULEIMAN ABDULMUTALIB M NA COMP SCSelected
11 KG 82 ADAMS ZULKANEIN M NA BIO SC Selected
12 KG 55 PETER PRAISE M NA ICS Selected
13 KG 30 BALA MUHAMMED M NA Econs Selected
14 KG 45 ABDUL-MALIK UMAR M NAF CE Selected
15 KG 48 ADAM HABIBULLAHI M NAF ME Selected
16 KG 32 OLUWAFEMI RICHARD M NA PSDS Reserve
17 KG 84 OBAYOKIN SOLOMON M NN BIO SC Reserve
18 KG 24 ADAMA JOHN M NA Econs Reserve

KWARA STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 KW 29 ISMAIL MUHAMMED ODEBADE M NA CE Selected
2 KW 27 ABDULRAHMANYUSUF M NAF ICS Selected
3 KW 48 AREMU TUNDE BASHIR M NN Psyco Selected
4 KW 13 Abdulwahab Fuad M NA Geo Selected
5 KW 31 ASAJU JAMIU MUHAMMAD M NA PSDS Selected
6 KW 58 Raji Jamaal Mohammed M NN Bio Sc Selected
7 KW 15 ONIFADE JONATHAN TOBI M NN CE Selected
8 KW 71 Ibrahim Abdulkodir Alaro M NA Econs Selected

9 KW 34 Olubadewo Oluwalonimi Taiwo M NA PSDS Selected
10 KW 04 ABDULRAHEEMMOSHOOD M NAF Econs Selected
11 KW 22 UMARU ABDULLAHI BAHATETE M NA Bio Sc Selected
12 KW 01 GAMBARI ABDULLAHI OLAYINKA M NA PSDS Selected
13 KW 55 SAEED ABDULLAH ALIM M NAF Comp Sci Selected
14 KW 84 MUSTAPHA MUSTAPHA BASHIR M NAF Geo Selected
15 KW 08 Abdulraheem Muhammad jamiu M NA ICS Selected
16 KW 32 SALAHUDEEN ABDULAZEEZ M NAF PSDS Reserve
17 KW 38 Abdulraheem Abdulraheem Adeshina M NN Arabic Reserve
18 KW 16 YUSUF ALIYU M NA Phys Reserve

LAGOS STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 LA 49 AKINSEMOYIN WAIBI M NN CE Selected
2 LA 75 ABDURAZAQ ADEBANJO M NA BIO SC Selected
3 LA 37 AJIROTUTU ABIODUN M NN EconomicsSelected
4 LA 12 HODONU HISA M NAF PSDS Selected
5 LA 18 YUSUFF RIDWAN M NA HWS Selected
6 LA 15 NIDE ELIJAH M NA HWS Selected
7 LA 83 AFEEZ OLAMIDE M NA BIO SC Selected
8 LA 38 WUSU SEDOMO M NN HWS Selected
9 LA 32 HASSAN OPEYEMI M NN PSDS Selected
10 LA 67 KAREEM FALILAT F NA BIO SC Selected
11 LA 54 TUNJI-TAIWO DANIEL M NAF Comp Sci Selected
12 LA 09 OLUWASEKI SHOLA M NA PSDS Selected
13 LA 33 AJOSE JOSEPH M NAF GeographySelected
14 LA 22 OSUMARE GIDEON M NA EconomicsSelected
15 LA 84 DAVIES OLUWATOBILOBA M NAF COMP SCSelected
16 LA 53 GIWA YUSUF M NA Physics Reserve
17 LA 52 ONIYIDE TEMITOPE M NAF ME Reserve
18 LA 50 AYENI AYOTOMIWA M NN ME Reserve

NASARAWA STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 NA 35 ADAMU HUDU M NAF Econs Selected
2 NA 12 DALHAT BILAL M NAF Acct Selected
3 NA 71 KAAN DANIEL M NN BIO SC Selected
4 NA 26 ALEXANDER JONATHAN M NA Econs Selected
5 NA 29 OSU JAMILU M NA PSDS Selected
6 NA 33 TNUSHI POLYCARP M NAF PSDS Selected
7 NA 49 SARKI ABDUL-RAUF M NN CE Selected
8 NA 18 AHMAD ABUBAKAR M NA Geo Selected
9 NA 31 LUKA RISHAZAN M NA Psy Selected
10 NA 53 AHMADU GARBA M NN ICS Selected
11 NA 41 YAKUBU DAUDA M NA PSDS Selected
12 NA 16 USMAN FATIMA F NN Acct Selected
13 NA 72 IBRAHIM DEBORAH F NA BIO SC Selected
14 NA 42 ISHAYA JOSHUA M NAF Comp Sci Selected
15 NA 45 KWANDE ABDULLAHI M NA CE Selected
16 NA 03 ANYIDAKWO EDWARD M NA Geo Reserve
17 NA 10 ILIYASU YAHAYA M NN PSDS Reserve
18 NA 68 YAKUBU GIDEON M NN Chem Reserve

NIGER STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 NG 52 BAWA HAMZA M NN ICS Selected
2 NG 57 ALIYU IBRAHIM M NAF BIO SC Selected
3 NG 42 SAIDU SAIDU M NN Geo Selected
4 NG 59 ABUBAKAR MANIR M NA BIO SC Selected
5 NG 29 ALHASSAN SULAIMAN M NN Econs Selected
6 NG 26 MUSTAPHA MUHAMMAD M NA Psyco Selected
7 NG 50 ZUBAIRU MOHAMMED M NAF LSCM Selected

 

8 NG 06 UMAR NURUDEEN M NA Psy Selected
9 NG 27 MUHAMMAD MUHAMMAD M NAF Geo Selected
10 NG 77 SALISU MUHAMMADU M NA BIO SC Selected
11 NG 55 IBRAHIM UMAR M NA ICS Selected
12 NG 15 ALIYU ABUBAKAR M NAF Acct Selected
13 NG 70 MOHAMMED SHUAIBU M NA COMP SCSelected
14 NG 31 BAWA YASSER M NA Acct Selected
15 NG 38 MOHAMMED YAHUZA M NA Econs Selected
16 NG 81 ZAKARI MUSA M NA Physics Reserve
17 NG 39 ABDULLAHI ALIYU M NN PSDS Reserve
18 NG 24 SHARU MUSTAPHA M NAF HWS Reserve

OGUN STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 OG 53 OLAJIDE TOLUWALOPE SOFADEKANM NN CE Selected
2 OG 50 ALLEN AYOMIDE EMMANUEL M NA EEE Selected
3 OG 67 Olusoji Taofeek Adeola M NN Geo Selected
4 OG 78 Abajo-Musa Rahman Olakunle M NA Chem Selected
5 OG 08 MUSTAPHA OLUWASEUN BENJAMINM NAF Comp Sc Selected
6 OG 85 ALALADE IBRAHIM OLUKUNLE M NAF French Selected
7 OG 27 ABIODUN SHALOM ODUNAYO M NN Phys Selected
8 OG 48 Azeez Wasiu Ademola M NAF Bio Sc Selected
9 OG 80 MISBAHUDEENABDULRAHMAN ADEBAYORM NA Arabic Selected
10 OG 25 OKANLAWON GANIYAT ATINUKE F NAF Comp Sc Selected
11 OG 09 Omotayo Hannah Aderonke F NA Acct Selected
12 OG 19 Adegbite Olufemi Tougan M NA French Selected
13 OG 02 Amosun Olamide Idowu M NA Comp Sc Selected
14 OG 73 SHOWOBI ABDULRAZAK OLUWATOYIN M NAF PSDS Selected
15 OG 12 OPARINDE OLAOLUWA DAVID M NN PSDS Selected
16 OG 20 ERINLE OLUWATOYIN KOLAWOLEM NA ICS Reserve
17 OG 30 ODEYEMI OLASUNKANMI STEPHENM NA PSDS Reserve
18 OG 34 ADEDIRAN JONAH TEMITAYO M NAF Acct Reserve

ONDO STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 ON 55 ADEYEMI FAITH M NN ICS Selected
2 ON 68 AGBI THOMPSON M NA Physics Selected
3 ON 39 FEMI-OLUKOJUOKIKIOLUWA M NN Econs Selected
4 ON 17 OBANLA SAMUEL M NAF PSDS Selected
5 ON 04 MOGBOJURI ADEIYE M NA Econ Selected
6 ON 78 AKINROLUYO VICTOR M NAF COMP SCSelected
7 ON 73 OGUNWOLERESAMUEL M NA BIO SC Selected
8 ON 19 LIKINYO OLAMIDE M NAF Econs Selected
9 ON 09 MOGAJI ADEDOYIN M NAF Acct Selected
10 ON 45 IBRAHIM AHMED M NA Maths Selected
11 ON 48 OWATI KAFIEYIJIOOLUWA M NA ME Selected
12 ON 76 LAWAL JOHN M NA BIO SC Selected
13 ON 69 TOMOMEWO TITILOPE F NN BIO SC Selected
14 ON 18 KAYODE AYODEJI M NA PSDS Selected
15 ON 02 ADEYELE DEBORAH F NA PSDS Selected
16 ON 30 AKINMUTIMI OLAKUNLE M NN PSDS Reserve
17 ON 75 OBASUYI ADETOMIWA M NA COMP SCReserve
18 ON 22 AYODELE ADEMOLA JOSHUA M NA PSDS Reserve

OSUN STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 OS 11 ADETUNJI AYOBAMI M NA PSDS Selected
2 OS 41 FAKOKUNDE VICTOR M NAF ME Selected
3 OS 07 ADEPOJU OLUWATUNMISE M NAF PSDS Selected
4 OS 09 SALAHUDEEN ABDULRASHEED M NA Acct Selected
5 OS 43 AKINPELU BOLAJI M NAF EEE Selected
6 OS 49 OLAYINKA EMMANUEL M NAF EEE Selected

7 OS 40 ADEYEMI TOLUWALOPE M NN HWS Selected
8 OS 24 OGUNLAKIN PAUL M NN PSDS Selected
9 OS 81 OMISAKIN OLUWAJUWONLO M NN BIO SC Selected
10 OS 29 HASSAN WASIU M NA Acct Selected
11 OS 58 OYEWOLE TOLUWANIMI M NA ICS Selected
12 OS 61 LAWAL MUHAMMED M NN COMP SCSelected
13 OS 02 ADEKUNLE ABIODUN M NA LSCM Selected
14 OS 74 ADEBOWALE ABDULLATEEF M NA COMP SCSelected
15 OS 35 OJO AKEEM M NA Econs Selected
16 OS 85 OLAJIDE ABDULKABIR F NN Chem Reserve
17 OS 03 BAMIDURO AYOADE M NA PSDS Reserve
18 OS 50 SUBULOYE ADEBOWALE M NAF ME Reserve

OYO STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 OY 51 OLAJIDE MUHAMMED FOLAKUNMIM NAF EEE Selected
2 OY 04 MUHAMMADUL-ROJI ABUBAKRI AJADI M NN ME Selected
3 OY 65 ajidagba feranmi john M NAF ME Selected
4 OY 61 Salawu Oluwaseun Abiodun M NA HWS Selected
5 OY 19 OBAGUNLE SHALOM TEMILOLUWA M NAF Bio Sc Selected
6 OY 60 Oluwapaimo Ayomide Nathaniel M NN ME Selected
7 OY 13 Oladosu Israel Olabayo M NN EEE Selected
8 OY 12 Adetunji Abdulmajeed Olalekan M NN Psyco Selected
9 OY 01 ADELEKE ADEDAYO RICHARD M NA Bio Sc Selected
10 OY 77 Olatunde Abiodun Emmanuel M NA Geo Selected
11 OY 82 ABDULSALAM FAROUK M NA Comp Sc Selected
12 OY 59 HUSSEIN IBRAHIM GBOLAHAN M NA ME Selected
13 OY 03 SHEHU ABDULAZEEZ M NA Geog Selected
14 OY 14 SULEIMAN ABDULKAREEM M NAF PSDS Selected
15 OY 32 ADETUNJI ADEYEMI JOSHUA M NA Econs Selected
16 OY 49 YUNUSA ABDULSAMAD M NN ICS Reserve
17 OY 57 Folorunso Musa Opeyemi M NA Comp Sc Reserve
18 OY 46 SHIYANBOLA ABDULQAYYUM OLALEKANM NAF Comp Sc Reserve

PLATEAU STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 PL 70 DANIEL MOSES PAM M NAF ICS Selected
2 PL 79 GWOMNA RAIROM SUNDAY M NAF Bio Sc Selected
3 PL 61 GARSHION PLANGKAT CHARLES M NN Bio Sc Selected
4 PL 66 IGYEM AGWOM IGYEM M NA Chem Selected
5 PL 78 KABA MOHAMMED M NAF HWS Selected
6 PL 75 Dawuk Mwanret Tungpak F NAF Bio Sc Selected
7 PL 71 Daskut Jeremiah Christopher M NN Geo Selected
8 PL 52 BUHARI IBRAHIM SHUAIBU M NA ICS Selected
9 PL 51 Halliru Abdussamad Abubakar M NA CE Selected
10 PL 06 MOSES KENJI SHEDRACK M NN ICS Selected
11 PL 65 GULLOMA MUHAMMAD GARBA M NA ICS Selected
12 PL 20 DAWAM AGASAN JOSEPH M NA French Selected
13 PL 24 HUSSAINI HARUNA ABDULLAHI M NA Econs Selected
14 PL 76 WASE SIRAJO HARUNA M NN Phy Selected
15 PL 13 Musa Adamu M NA PSDS Selected
16 PL 69 NUHU BARDINEN BITRUS M NA ICS Reserve
17 PL 56 GOKUM R G M NN ICS Reserve
18 PL 64 ABDULHAMID USMAN GHAMZAKI M NA Comp Sc Reserve

RIVERS STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 RV 64 Tamuno-omi Victory M NAF Physics Selected
2 RV 79 ANAELE UCHECHUKWU JOACHIMM NN Chem Selected
3 RV 63 JUMOBARAYE SUNDAY JUNIOR M NN Comp Sc Selected
4 RV 60 AJUNWO JOSHUA ICHECHUKWU M NAF BIO SC Selected
5 RV 70 Barnabas Sormene Barnabas M NA French Selected

7

6 RV 46 Diepiri Adonye Ekine M NA HWS Selected
7 RV 15 NMECHA UMAR ISMAIL M NA Arabic Selected
8 RV 13 EREKOSIMA MOKIE M NA Geo Selected
9 RV 16 Tati Groundforce Osaruchi M NA Comp Sc Selected
10 RV 05 Enyubala Miracle M NN PSDS Selected
11 RV 04 OZUMA EMMANUEL M NA Physics Selected
12 RV 61 DICY-CLARKE PRINCESS OSUOKPENETEF NAF BIO SC Selected
13 RV 82 BATUBO DAVID TELEMA M NAF COMP SCSelected
14 RV 32 Omiete Faithful Nengi M NN Physics Selected
15 RV 76 NSIRIM KELVIN M NN Physics Selected
16 RV 18 NWINKAA MENE KING M NA BIO SC Reserve
17 RV 58 BARIKA SUNDAY M NN ICS Reserve
18 RV 25 Wellington Edward Inye M NAF PSDS Reserve

SOKOTO STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 SO 29 yusuf Abdulsamad muhammad M NAF PSDS Selected
2 SO 33 saleh yahaya muallim M NA Econs Selected
3 SO 41 Nasir Ibrahim Bello M NAF Comp Sc Selected
4 SO 23 MUSA SANI M NA BIO SC Selected
5 SO 22 Ibrahim Ahmad M NN BIO SC Selected
6 SO 46 ABUBAKAR ABDULRAZAK M NAF BIO SC Selected
7 SO 16 ABUBAKAR AUWAL USMAN M NAF Comp Sc Selected
8 SO 07 ATTAHIR MUHAMMAD NASIR UMARM NN Comp Sc Selected
9 SO 71 ABDULLAHI DAUDA HARUNA M NA HWS Selected
10 SO 12 HARUNA MUHAMMAD NURUDDEENM NN PSDS Selected
11 SO 01 SADA SHAMSUDEEN TSAMIYA M NN PSDS Selected
12 SO 80 ADAM ABUBAKAR M NA Arabic Selected
13 SO 72 Abdullahi Bilyaminu Dantsoho M NA Psyco Selected
14 SO 63 ABUBAKAR NURA M NA Geo Selected
15 SO 08 Umar Farouk Marafa M NA HWS Selected
16 SO 55 Shehu Auwal M NN Acct Reserve
17 SO 26 MUSA HARUNA M NA HWS Reserve
18 SO 75 MUHAMMED ABUBAKAR MUAZU M NAF BIO SC Reserve

TARABA STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 TA 04 Dahiru Muhammad Buba M NAF BIO SC Selected
2 TA 76 MBAKIGHIR PAUL SELUMUN M NAF CE Selected
3 TA 38 BAGARMI ABDULBAIS SOJE M NN Geo Selected
4 TA 11 MOSES SAMSON M NN LSCM Selected
5 TA 65 GABSA RISUTSI M NA Geo Selected
6 TA 06 MUSA ISA USMAN M NA PSDS Selected
7 TA 13 ABDULLAHI ALIYU SULAIMAN M NAF Chem Selected
8 TA 77 GALADIMA SERIMAM JUNIOR M NA BIO SC Selected
9 TA 75 Kataps Mcrichard Nil M NA Phy Selected
10 TA 27 ABUBAKAR AHMAD UMAR M NN Econs Selected
11 TA 85 MUHAMMAD ALI MAGAJI M NA PSDS Selected
12 TA 39 Wilson James M NA BIO SC Selected
13 TA 80 Idris Dahiru Balasa M NAF Geo Selected
14 TA 46 hammana caleb M NA Comp Sc Selected
15 TA 41 Yakubu Abdulrasheed Adamu M NA Acct Selected
16 TA 55 Tudan Al-amin Ahmed M NN Acc Reserve
17 TA 64 SIMON CLEMENT ACHU M NA PSDS Reserve
18 TA 83 INUSA JAMES ZINUSEH M NAF LSCM Reserve

YOBE STATE NDA 2019/2020 Admission List
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 YB 45 SHEHU IBRAHIM M NA Psyco Selected
2 YB 24 ADAMU KHALID M NN PSDS Selected
3 YB 57 ALBISHIR MUHAMMAD M NAF COMP SCSelected
4 YB 54 MAM ELIJAH M NAF ICS Selected

5 YB 48 HALILU HAMZA M NA Maths Selected
6 YB 38 IBRAHIM SALIHU M NA Econs Selected
7 YB 52 AHMODU HASSAN M NN CE Selected
8 YB 33 SULAIMAN BUHARI M NN PSDS Selected
9 YB 78 BALA ABUBAKAR M NAF COMP SCSelected
10 YB 58 BAWA ABDULAZEEZ M NA BIO SC Selected
11 YB 79 AJAM HABILA M NA COMP SCSelected
12 YB 80 IBRAHIM UMAR M NA BIO SC Selected
13 YB 84 SANI MUHAMMAD M NAF COMP SCSelected
14 YB 30 MUSTAPHA MUHAMMAD M NN Arabic Selected
15 YB 12 DAUDA UMAR M NAF Acct Selected
16 YB 47 SANI SARIYA M NA Arabic Reserve
17 YB 18 BABASULE MUHAMMAD M NA Acct Reserve
18 YB 55 MUHAMMAD SALIHU M NN COMP SC Reserve

ZAMFARA STATE
Serial Chest No Name Sex Svc Course Remarks
(a ) (b) (c) (d) (e) (f) (g)
1 ZM 12 KABIR MUHAMMAD M NAF GeographySelected
2 ZM 05 MUSA SULAIMAN M NA GeographySelected
3 ZM 26 SULAIMAN ISMAIL M NN GeographySelected
4 ZM 84 BASHIR ABDULLAHI M NA BIO SC Selected
5 ZM 06 NAZIFI AL-AMIN M NA PSDS Selected
6 ZM 72 ZAIYANU ABDULAZEEZ M NN BIO SC Selected
7 ZM 60 SANI FAISAL M NAF BIO SC Selected
8 ZM 73 IBRAHIM MUBARAK M NA COMP SCSelected
9 ZM 15 ADAMU NURADEEN M NA Psycology Selected
10 ZM 36 TIJJANI MUHAMMAD M NA GeographySelected
11 ZM 76 IBRAHIM NAZ M NAF BIO SC Selected
12 ZM 22 BALARABE NAZEEF M NN PSDS Selected
13 ZM 25 MOHAMMAD MUSTAPHA M NN PSDS Selected
14 ZM 19 MAS’UD MAHRAZU M NAF EconomicsSelected
15 ZM 08 ZAKARI JAMEEL M NA AccountingSelected
16 ZM 37 BELLO ANAS M NN PSDS Reserve
17 ZM 03 SANI SALIM M NAF GeographyReserve
18 ZM 02 RUFAI SULEIMAN M NAF EconomicsReserve

Follow the link below to Download the NDA 2019/2020 Admission List, but in-case your device can’t display the document above (Note: You will however need a device that is capable of opening PDF files to access the list).

CLICK HERE (.PDF)

Note:

  • Candidates on the Reserve list are NOT to report to the Academy until they are invited.
  • Selected candidates MUST come along with the ORIGINAL copies of their credentials which include First School Leaving, Primary School Testimonial, Original NECO/WAEC, NABTEB, NABAIS, Senior Secondary Testimonial, Birth Certificate/Declaration of Age and Letter of State of Origin. Any candidate who fails to present originals of the stated documents will not be accepted into the Academy. In addition, successful candidates are to come along with the following items:
    • Two pairs of black trousers
    • One lounge suite (dark colour).
    • Two belts (preferably black).
    • One pair of black cover shoes.
    • One pair of white canvas shoes.
    • Two pairs of white shorts.
    • One pair of white trousers.
    • One Spike Shoes/Foot ball boot
    • Hockey stick
    • Two pairs of blue shorts and white round neck vest.
    • Two white shirts (long sleeves).
    • Four pairs of white socks.
    • One black rubber-strapped digital quartz wristwatch.
    • Black polish, brushes, shaving kit and toiletries.
    • Two white bed sheets and pillow cases for 8 spring bed.
    • Black swimming trunk/shirt.
    • Individual Barbing Clipper clearly labelled with name
    • Two Black civil belts
  • Female candidates should come along with the following items in addition:
    • One pair of black low heel cover shoes.
    • Two lounge skirts (dark colours).
    • Four pairs of black or blue short tight.
    • Two pairs of trouser suits.
    • Four Brown Stockings
  • Selected candidates are not allowed to receive visitors and will not leave the Academy for the first four months of training. Selected candidates and their parents are to please note the above for strict compliance.
  • Every selected candidate must come along with Branded Laptop Computer minimum of core i3,4GB of RAM, 500 GB HDD, 2.1GHz Processor
  • Selected candidate must come with Bank Verification Number (BVN)
  • All successful candidate will be subjected to Toxicology (Drug) Test on resumption. Failing the test will be automatic disqualification.

Enquiries and further information could be sent to the Email address [email protected] or call 09058093934

Bankey Mill

OMINI ABIODUN MICHAEL [a.k.a] BANKEY MILL (BM) is a blogger and the CEO of Aschoolz.com. We Share Education School News of Universities, Polytechnics, Colleges for both Nigeria Schools, Ghana Schools and AmericanEtc like JAMB, Waec, Scholarship, Job opportunity, Learning, Story books and Blog etc

Leave a Reply

Close Menu
×

Cart